ALBA

Libor Šmoldas NYC Trio: DUSK

NEWPORTLINE, 2020

After Dreamtime and On the Move, Šmoldas' stellar New York trio consisting of Adam Nussbaum on drums and Jay Anderson on double bass comes with an atmospheric album entitled Dusk. This time it's a record with a theme - eleven of Libor's compositions will take you through the period of one day from dawn (Crack of Dawn) to midnight (Dead of Night).


Unlike in previous recordings, Šmoldas uses a telecaster-type electric guitar does not play with a pick, using only a finger picking technique. He thus creates a sound full of harmony and color, which Nussbaum and Anderson take to yet another level. Dusk was recorded in the spring of 2019, printed and produced at the end of 2020, delayed due to the pandemic pause.


The album was launched  in Prague in 2021 as part of the Jazz Meets World festival and at the Brno Jazz Fest the same year.  Dusk was published by NEWPORTLINE Lukáš Martínek took care of the sound, photography was by Jan Pohribný and Neil Swanson, design by Yvone Baalbaki.

SILVER, Skici stříbrného plátna

NEWPORTLINE, 2019

A second solo guitar album of  Libor Šmoldas is entitled Silver, Skici stříbrného plátna, meaning sketches of the silver screen. It is a loose continuation of a previous album Blue. This time, Libor focused on the music from the Czechoslovak Silver Screen films. This unusual solo album features Libor on different guitars using different approaches and techniques. It was recorded and mixed by Lukáš Martínek at studio Svárov. Jan Pohribný, a renowned Czech photographer provided the album with stylish photos. The graphic design was done by Yvone Baalbaki. The Silver album was launched on November 30, 2019 at 7 p.m. at the Jazz Dock club in Prague. The godfather of the album is the Cimrman actor Petr Brukner.

Libor Šmoldas Organ Trio: LAY IT DOWN

NEWPORTLINE, 2017

Libor's Organ Trio record features original groovy compositions inspired by american soul-jazz scene of the 1960s. It features Jakub Zomer on Hammond organ, Václav Pálka on drums and Libor on electric guitar.

Libor Šmoldas NYC Trio: ON THE MOVE

NEWPORTLINE, 2016

 Druhé album Šmoldasova amerického akustického tria.

Libor Šmoldas - guitar
Jay Anderson - acoustic bass
Adam Nussbaum - drums

BLUE, Šmoldas hraje Ježka

NEWPORTLINE, 2015

V roce 2016 uplynulo 110 let od narození legendárního skladatele Jaroslava Ježka. K oslavám jeho výročí se náš přední jazzový kytarista a skladatel Libor Šmoldas rozhodl připojit svým novým albem, v pořadí sice již sedmým, zato prvním sólovým.

Album nazval BLUE: Šmoldas hraje Ježka, vybral pro ně čtrnáct Ježkových skladeb a připojil i jednu vlastní kompozici, věnovanou právě dvornímu skladateli Osvobozeného divadla.

Nahrávka je ojedinělá už tím, že sólové kytaře se v oblasti jazzu u nás nikdo jiný nevěnuje, a dokonce i ve světě se kvůli náročnosti této disciplíny najde jen několik málo kytaristů, kteří hrají a natáčejí sami bez doprovodu. V tomto případě se navíc jedná o hru bez pomoci jakýchkoliv kytarových efektů, looperů a podobně.

Šmoldas si k projektu přizval tři hosty z řad našich špičkových jazzmanů - kytaristy Davida Dorůžku a Tomáše Miku a kontrabasistu Roberta Balzara. Ke skladbám pro sólovou kytaru tak mohl na albu připojit i tři duety.

Neobvyklé sólové album bylo natočeno během dvou nahrávacích dnů ve špičkovém studiu Lukáše Martínka na Svárově. O následný mix a mastering se postaral talentovaný Matouš Godík. Produkce se chopili Libor Šmoldas a Petr Marek. Fotografiemi album opatřil Jan Pohribný, uznávaný český fotograf, žijící v Itálii, snímky byly pořízeny ve známém Ježkově "Modrém pokoji" v pražské Kaprově ulici. Pod grafickým návrhem bookletu je podepsána zkušená Yvone Baalbaki.

Libor Šmoldas NYC Trio: DREAMTIME

NEWPORTLINE, 2015

Nahrávka s basistou Jay Andersonem a bubeníkem Adamem Nussbaumem vznikla v roce 2011 v New Yorku. Vyšla u NEW PORT LINE, fotky udělal Jan Pohribný, grafiku Yvone Baalbaki, zvuk Dan Gonko a Matouš Godík.

Libor Šmoldas (g)
Adam Nussbaum (dr)
Jay Anderson (b)

  1. Moon River (Henry Mancini, John Mercer)
  2. Folks Who Live On The Hill (Jerome Kern, Oscar Hammerstein)
  3. Caroline I See You (James Taylor)
  4. Beautiful Love (Wayne King, Victor Young, Egbert Van Alstyne)
  5. Theme From The Godfather (Nino Rota)
  6. Isfahan (Billy Strayhorn, Duke Ellington)
  7. The Long And Winding Road (Paul McCartney, John Lennon)
  8. I Get Along Without You Very Well (Hoagy Carmichael)

Libor Šmoldas Quartet feat. Bobby Watson: INTUITION

NEWPORTLINE, 2013

Přední český jazzový kytarista a skladatel Libor Šmoldas vydává se svým kvartetem a speciálním hostem Bobby Watsonem čtvrté řadové album s názvem "Intuition". Toto CD vychází, stejně jako to předešlé, na jazzovém labelu NEW PORT LINE. Album nepřímo navazuje na předcházející desku "18 Days. 2000 Miles.", která vznikla po předloňském turné po Spojených státech a jejíž bonusový track nabízí živou nahrávku prvního společného vystoupení s americkým saxofonistou Booby Watsonem.

Kvarteto hraje v ukázkově sehraném obsazení, které se v posledních letech ustálilo a ve stejném složení byla nahrána i deska "Intuition". Vedle kytaristy Libora Šmoldase na nahrávce účinkují naši přední hráči mladší jazzové generace - konkrétně je to kontrabasista Josef Fečo, pianista Petr Beneš a také v Berlíně a Praze žijící bubeník Tomáš Hobzek. Tato mimořádná kapela v posledních letech přitahuje stále větší množství mladých posluchačů k jazzu.

Nové album je plně autorské, převážně složené ze Šmoldasových skladeb, které jsou doplněny o jednu skladbu pianisty Petra Beneše a také o dva autorské kusy saxofonisty Bobbyho Watsona. Ten se již před více než 35-ti lety zařadil mezi top světové hráče, když začal hrát s legendárními Jazz Messengers bubeníka Arta Blaykeho a později stal se na období 4 let i hudebním vedoucím tohoto souboru. Watson doposud nahrál 30 desek jako frontman a pod více než 100 alby se podepsal také jako sideman. Za svoji plodnou hudební kariéru hrál s nepřeberným množstvím hudebníků - namátkou to byly například Louis Hayes, Max Roach, dále George Coleman, Branford Marsalis, multiinstrumen­talista Sam Rivers, kytarista Carlos Santana a trumpetista Wynton Marsalis. Bobby Watson také spolupracoval se známými jazzovými vokalisty jako jsou například Joe Williams, Dianne Reeves, Lou Rawls a Betty Carter.

Libor Šmoldas Quartet: 18 DAYS 2000 MILES

NEWPORTLINE, 2012

LIBOR ŠMOLDAS - Guitar
JAKUB ZOMER - Hammond Organ
VÁCLAV PÁLKA - Drums

1/ Well-Rounded Squares (Libor Šmoldas) 4:41
2/ Any Moment Now (Libor Šmoldas) 5:43
3/ Blue Print (Libor Šmoldas) 5:32
4/ Hoboken Detour (Libor Šmoldas) 4:36
5/ Into The Blue (Libor Šmoldas) 5:33
6/ K Stands For Kenny (Libor Šmoldas) 3:36
7/ Mr. Dinosaur (Libor Šmoldas 4:55
8/ Without Knowing Why (Jakub Zomer) 4:13
9/ Sophisticated (Libor Šmoldas) 4:46
10/ Six Teas (Libor Šmoldas) 5:21
11/ Lament - bonus track (Libor Šmoldas) 7:46

Libor Šmoldas Quartet: LIVE AT JAZZ DOCK

2010

Jak prozrazuje název, natáčelo se v oblíbeném klubu Jazz Dock, a na stejném místě se v neděli 5. prosince od 22 hod. uskutečnil křest alba, jehož kmotrem byl Liborův otec Ivo Šmoldas. Ve stejný den byla spuštěna nová verze internetových stránek www.liborsmoldas.com s jedinečnou možností - stáhnout si žhavou novinku Libor Šmoldas Quartet: Live at Jazz Dock zcela zdarma!

Třetí autorské album Libora Šmoldase je do jisté míry retrospektivou. Z poloviny jde o starší skladby z alb On the Playground a velmi úspěšného In New York on Time, druhou polovinu tvoří pět nových písní (Blues in the shower, The Quest, Levitation, J.T. Blues a One for Kenny Burrell). "Nápad natočit živou desku jsem měl v hlavě už dlouho a navíc, na mých předchozích dvou albech hraje kapela pokaždé v jiné sestavě, takže jsem chtěl konečně natáčet s "koncertním" Libor Šmoldas Quartetem, který se mnou tvoří skvělí hudebníci Petr Beneš, piáno (na nahrávce ovšem fender rhodes), Josef Fečo, kontrabas a Tomáš Hobzek, bicí. Natáčeli jsme v Jazz Docku během tří po sobě jdoucích večerů na konci léta 2010 a moc jsme si to užívali. Živé verze skladeb jsou oproti studiovým delší, méně dokonalé, zato hravější a uvolněnější," říká Libor Šmoldas. A proč se jeden z nejlepších českých jazzových kytaristů rozhodl k netradičnímu kroku, nabídnout svou desku ke stažení zdarma? "Vysvětlení je jednoduché, chceme tímto způsobem naši hudbu zprostředkovat co nejširšímu publiku. CD budou k dispozici i v tradiční formě, za symbolickou cenu 100 Kč je budeme prodávat na našich koncertech," dodává Libor Šmoldas.

Libor Šmoldas NYC Quartet: IN NEW YORK ON TIME

Animal Music 2010

Mladý český kytarista a skladatel Libor Šmoldas vydává na labelu ANIMAL MUSIC své druhé autorské album IN NEW YORK ON TIME. Jak z názvu vyplývá, nahrávky pro album byly pořízeny v New Yorku, a to ve spolupráci se špičkovými hráči, jimiž jsou klavírista Sam Yahel, spoluhráč Joshuy Redmana, Norah Jones nebo Madeleine Peyroux a lídr vlastních sestav, legendární kontrabasista českého původu George Mraz a bubeník Jeff Ballard, známý v poslední době především jako člen kapely Fly a Tria Brada Mehldaua, spolupracoval však i s hudebníky, jako jsou Pat Metheny, Avishai Cohen, Maria Schneider, Joshua Redman, Chick Corea, Kurt Rosenwinkel, Ben Allison a řada dalších. Liborova žena Zeurítia, jejíž debutové album ZEURÍTIA vydal label ANIMAL MUSIC v roce 2008, připojila vokál ve dvou skladbách. Album je složené ze Šmoldasových vlastních skladeb v kombinaci s instrumentálními aranžemi písní z muzikálu My Fair Lady z pera legendárního Fredericka Loewa.

Album má vynikající uměleckou i zvukovou kvalitu - bylo nahráno v Tedesco Studios ve spolupráci zvukařky Katherine Miller, smícháno v jednom z nejlepších českých studií - Studiu Sono Records (mistr zvuku Milan Cimfe) a mastering provedl Gene Paul ze špičkového studia DB Plus Digital Services v New Yorku. Autorem obalu alba je významný grafik Aleš Najbrt ve spolupráci s fotografem Michalem Nanoru, který pořídil fotografie přímo v rámci natáčení. Realizace alba by nebyla možná bez laskavé pomoci sponzorů, jimiž byly společnosti ADVAL, ACTA M, GAUDÍ, PASSERINVEST, ADASTRA, JANIGALABS a APOSTILLER.

Album IN NEW YORK ON TIME bylo vydáno dne 9.1.2010 a pokřtěno téhož dne v pražském klubu Jazz Dock; kmotrem alba byl karikaturista Štěpán Mareš.

Libor Šmoldas Trio: ON THE PLAYGROUND

Animal Music 2007

Své debutové album On The Playground vydává mladý (25 let) kytarista Libor Šmoldas, člen stále populárnějšího Organic Quartetu, který vede Šmoldasův někdejší spolužák z Vyšší odborné školy Jaroslava Ježka Ondřej Pivec. Libor Šmoldas pro účely alba sestavil Trio z vynikajících hudebníků jeho generace: spolu s ním zde účinkují varhaník Ondřej Pivec a polský bubeník Lukasz Zyta, mimochodem dlouholetý spolupracovník Davida Dorůžky a Jaromíra Honzáka. Album obsahuje 6 původních vlastních Šmoldasových skladeb a jako projev odkazu a úcty k tradičním hodnotám jazzové historie též dva standardy: "Valse Hot" Sonny Rollinse a "Just One Of Those Things" z pera Cole Portera. Lehkost a hravost, s níž kapela prezentuje Liborovu vlastní i převzatou hudbu, plně rezonuje s nejlepšími tradicemi varhanního tria jako specifické formace v historii světového jazzu a poctivou dávkou hráčské energie navazuje též na Šmoldasovy a Pivcovy společné zkušenosti z Organic Quartetu; mistrem zvuku zde je Lukáš Martinek, který spolupracoval i s Organic Quartetem. Také toto album vychází na novém nezávislém jazzově orientovaném labelu Animal Music a také obal tohoto alba je výsledkem práce grafika Aleše Najbrta, jehož rukopis by měl určovat vizuální podobu labelu Animal Music i v budoucnu. Album vychází 1. října v exkluzivní distribuci SONY BMG MUSIC ENTERTAINMENT.

DALŠÍ ALBA

Jako side-man, co-leader a kompilace