PROJEKTY

LIBOR ŠMOLDAS ORGAN TRIO

JAKUB ZOMER varhany Hammond, DANIEL ŠOLTIS bicí

Ve svém varhanním triu si Libor přizval ke spolupráci vynikajícího varhaníka Jakuba Zomera, jehož popularita u českého jazzového publika neustále stoupá, a bubeníka Daniela Šoltise známého například z kapel -123 Minut nebo Vertigo.
Libor Šmoldas Organ Trio vystoupilo na prestižních světových pódiích v John F. Kennedy Center for the Performing Arts ve Washingtonu DC, australském Melbourne Recital Centre či na festivalu Yokohama Jazz Festival v Japonsku, nejčasti však koncertuje v Evropě a v pražských klubech. Kapela vás překvapí přívalem pozitivní energie, s níž hraje vlastní skladby, vycházející nejen z jazzové tradice, ale silně se opírající o blues, funk a soul šedesátých let. O charakteristický zvuk tria se starají kromě Liborovy kytary a skvěle zvládnutých bicích především autentické varhany Hammond B3, nástroj dobře známý širokému spektru milovníků hudby, avšak v našich zemích málokdy k vidění a slyšení.
Skupina vydala album Lay It Down! (NEWPORTLINE, 2017).

LIBOR ŠMOLDAS SÓLOVÁ KYTARA


Od roku 2015 vystupuje Libor Šmoldas i se svým sólovým programem. Prvním implulzem bylo 110 let od narození legendárního skladatele Jaroslava Ježka. K oslavám jeho výročí se rozhodl připojit novým albem, v pořadí sice již sedmým, zato prvním sólovým.
Album bylo nazváno BLUE: Šmoldas hraje Ježka, vybral pro ně čtrnáct Ježkových skladeb a připojil i jednu vlastní kompozici, věnovanou právě dvornímu skladateli Osvobozeného divadla.
Nahrávka je ojedinělá už tím, že sólové kytaře se v oblasti jazzu u nás i ve světě věnuje jen několik málo kytaristů. V Liborově případě se pak navíc jedná o hru bez pomoci jakýchkoliv kytarových efektů, looperů a jiných pomůcek.

Na Blue navázalo album Silver, Skici stříbrného plátna (NEWPORTLINE 2019), na němž Šmoldas po svém zpracovává hudbu zalté éry Českoslovesnkého prvorepublikového filmu.

Sólová vystoupení Libora Šmoldase kombinují repertoár z jeho desek Blue a Siver s jazzovými standardy. Vše v překvapivých a velmi improvizovaných aranžmá, díky nimž je každý koncert jiný.

LIBOR ŠMOLDAS NYC TRIO

ADAM NUSSBAUM (USA) bicí, JAY ANDERSON (USA) kontarbas

Ve svém New Yorském triu se Vám Libor Šmoldas představuje společně s rytmikou absolutní světové jazzové špičky: O generaci starší američané bubeník Adam Nussbaum a kontrabasista Jay Anderson doprovázeli Michaela Breckera, Tootse Thielemanse, Marii Schneider, Boba Mintzera, Eliane Elias, Stana Getze, Mika Sterna, Johna Scofielda, Johna Abercrombie, Joe Lovana, Lee Konitze, Sonnyho Rollinse a tak by bylo možno pokračovat skoro do nekonečna, mezi nejazzové muzikanty se kterými spolupracují dokonce nechyběli Frank Zappa či Tom Waits!
Nejedná se o pouhý jednorázový projekt, trio podniko několik turné v Evropě a USA a Šmoldas společně s Nussbaumem a Andersonem vydavají již své druhé album. To první, nazvané Dreamtime, bylo natočené v New Yorku, vyšlo v roce 2015 a přináší intimní verze jazzových standradů ale i Beatles či hudbu z filmu Kmotr nebo Jamese Taylora. V pořadí druhé nese název On the Move a zaujme Vás naopak syrovějším a bluesovějším zvukem plným energie s jakou všichni tři muzikanti interpretují Liborovy vlastní kompozice. Současná deska Dusk zase zachycuje trio v koncepčním formátu autorských skladeb vyjadřujících průběh jednoho dne od rozbřesku po půlnoc. Libor na něm navíc hraje prstovou technikou na elektrickou kytaru typu telecaster.

DALŠÍ PROJEKTY

Jako co-leader a sideman

ONDŘEJ PIVEC ORGANIC QUARTET

Dnes již kultovní soul-jazzová kapela varhaníka Ondřeje Pivce. Jakub Doležal - saxofony, Tomáš Hobzek - bicí, Ondřej Pivec - varhany, Libor Šmoldas - kytara.

SOULMATES

Dynamické trio v čeel se špičkovým varhaníkem z New Yorku Brianem Charettem, na bicí Tomáš Hobzek.

ZEURÍTIA

Zeurítia - alias Vendula Šmoldasová. Zpěvačka soustředící se na jazz, bossa-novu a vlastní tvorbu.

MAREK NOVOTNÝ QUARTET

Kapela hrající moderní jazzové a mezižánrové kompozice pianisty Marka Novotného. Max Makagonov - kontrabas, Tomáš Hobzek - bicí, Marek Novotný piáno, Libor Šmoldas kytara.

BOHEMIA AFTER DARK

Velkolepý be-bopový projekt briského bubeníka Bena Heguea.