Silver, Skici stříbrného plátna (2019)

Silver, Skici stříbrného plátna (2019)

Druhé sólové album Libora Šmoldase nazvané Silver, s podtitulem Skici stříbrného plátna volně navazuje na předchozí desku Blue. Tentokrát se Libor zaměřil na hudbu filmů Českoslovesnkého stříbrného plátna.
Libor Smoldas, Silver 6, Autor Jan Pohribný, NEW
PORT LINE
Neobvyklé sólové album bylo natočeno během dvou nahrávacích dnů ve špičkovém studiu Lukáše Martínka na Svárově, ten se postaral i o mix. Produkce se chopili Libor Šmoldas a Petr Marek. Stylovými fotografiemi album opatřil Jan Pohribný, uznávaný český fotograf, žijící v Itálii. Pod grafickým návrhem bookletu je podepsána zkušená Yvone Baalbaki.

Album Silver bylo pokřtěno 30.11.2019 v 19 h­odin v pražském klubu Jazz Dock. Kmotrem alba je cimrmanovský herec Petr Brukner.

K O U P I T D E S K U

CD obsahuje tyto skladby:

1 Slunečnice / Sláva Eman Nováček
2 Dívko v modrém / Sláva Eman Nováček
3 Oči černé / ruská lidová
4 Sám já chodívám rád / Eman Fiala
5 Jen pro ten dnešní den/ Sláva Eman Nováček
6 Chlupatý kaktus / Emil František Burian
7 Noční motýl / Johann Strauss mladší, Roman Blahník
8 Nečekej / Sláva Eman Nováček
9 Dejte si radit / Josef Stelibský
10 Oči čokoládové / Jiří Mihule
11 Děkuji, bylo to krásné / Ernest Sennhoffer, Egon Goldberg
12 Celý den si zpívám / Sláva Eman Nováček
13 Dívko v modrém (Atl. take) / Sláva Eman Nováček

Libor Šmoldas – kytary

Hosté:
František Krtička – vibrafon (4)
Josef Malina – housle (7)
Petr Kalfus – klarinet (11)
Libor Smoldas, Silver 4, Autor Jan Pohribný, NEW
PORT LINE
Milovník starých filmů Aleš Cibulka k albu Silver napsal:

Mám rád staré české pamětnické filmy, miluji herečky, herce a vůbec všechny tvůrce té doby, zbožňuji tehdejší hudbu, ale to v žádném případě neznamená, že jsem zpátečnický staromilec! Věřím, že hudební bardi jako R. A. Dvorský, Sláva Eman Nováček, Jaroslav Ježek, Jíří Traxler a mnozí další by byli šťastni, že jejich hudba žije dál, a že má nové a nové posluchače. Měl jsem se na tohle téma tu čest bavit se třeba se Svatoplukem Benešem, Otakarem Vávrou či Evou Gerovou – nikdo ve 30. a 40. letech minulého století ani na okamžik nepředpokládal, že jejich filmová díla budou mít tak dlouhou životnost. Film byl natočen, procestoval pouť po českých a slovenských biografech a jeho život měl končit  v přítmí archivu. Nikdo netušil, že o mnoho let přijdou nová média a že ty nejpovedenější kousky budou dokonce remasterovány a digitálně čištěny. To by se, panečku, divili. A stejně tak i tvůrci těch největších hitů. Rádi si je my, jejich milovníci, poslechneme v tradiční verzi, ale o to víc mě baví jejich netradiční pojetí, jako třeba geniální kytarové skici Libora Šmoldase na desce Silver, jíž držíte v ruce. Album volně navazuje na desku Blue, Šmoldas hraje Ježka. V obou případech mě baví, že někdy ani po prvních tónech nepoznáte, o jakou skladbu jde. Libor se k hlavnímu motivu dostává pomalu, cudně, originálně, ale přesto s notnou dávnou úcty a obdivu. A to se mi na tom líbí nejvíc. Navíc je album ozvláštněno duety s hráči na nástroje typickými pro dobu první republiky, konkrétně o housle a klarinet. A je také netradičně okořeněné o další zajímavý duet s hudebním nástrojem, který je v našich luzích a hájích bohužel stále spíše neobvyklým, kterým je vibrafon. Tohle album jistě stojí za slyšení, a já doufám, že tam nahoru, do hereckého nebe, už dávno doputovaly CD přehrávače, protože z téhle placky budou mít tam nahoře určitě radost! Jako my tady na zemi…

  • Aleš Cibulka

SILVER, Skici stříbrného plátna

Nová deska vychází 30.11. Hraju na ní sólo kytarové verze písniček ze starých československých filmů. Více zde.